Vertebralarda dejeneratif farklılıklar ne demek ?

Spondiloz, omurgadaki kemiklerin (omurlar) ve disklerin yaşa tabi değişimidir. Bu farklılıklara çoğunlukla dejeneratif disk hastalığı ve osteoartrit adı verilir. Bu farklılıklar her daim semptomlara neden olmaz. Ancak bunlar, hafif ila şiddetli arasında değişebilen omurga problemlerinin süregelen bir nedenidir.

Vertebralarda dejeneratif nedir ?

Lomber vertebralardaki faset eklemlerinin dejeneratif farkılıkları neticesi eklem ilişkilerinin bozulması ve intervertebral disklerin yırtıkları neticesi karın içi organlarının öne doğru çekmesi sonucu vertebraların birbiri üstünde öne doğru kayması ile sonuçlanan klinik tablodur.

Vertebralarda yer yer Osteofitik dejeneratif farklılıklar ne anlama geliyor ?

Osteofitler normal kemik yapısının olağandışı büyümesini temsil eder. Temel olarak, osteofitler spinal dejenerasyonun (yaşlanma) radyolojik bir işaretidir; bu dahi, Röntgen yahut MRI taramalarında karşımıza çıktığı anlamına gelir ve ileri yaşta normal bir bulgudur.

Dejeneratif farklılıklar ne demek ?

Anlam bakımından dokuların normal yapılarının bozulup normal işlevlerini yapamayacak duruma gelmeleri demektir. Dokuların bozulması sonucu ortaya çıkan dejenerasyon bu tür halleri tanımlamak için kullanılır.

Vertebra ne demek ?

Omur, yani vertebra, omurgayı meydana getiren 33-34 kemikten her birine verilen addır. Kafatasının hemen altından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanırlar.

Dejeneratif disk hastalığı ne demek ?

Dejeneratif disk hastalığı disklerde meydana gelen kireçlenmeler ve bozulmalara verilen isimdir. Disk iki kısımdan meydana gelir, ortada çekirdek ismi verilen sulu bölüm ve etrafındaki çember.Yaşla beraber disk, yüksekliğini ve su içeriğini yitirmeye başlar.

Kemik uçlarında Sivrileşme nedir ?

Yaşımız ilerledikçe kıkırdak içindeki su miktarı azalır ve incelir. Su miktarı azaldığı için çatlamaya ve parçalanmaya başlar, vazifesini yerine getiremez duruma gelir ve kemikler birbirine sürtmeye başlar. Kemik ve kıkırdakta aşınmalar, kemik uçlarında sivrileşmeler görülür.