Veri yolu nedir ne işe yarar ?

Anakart üzerindeki bileşenlerin birbiri ile iletişime geçebilmesi için sarfedilen birimlere data yolu adı verilir. Bilgisayarlarda çoğunlukla iki tip data yolu (bus) kullanılmaktadır. Birinci tür data yolları köprüler aracılığı ile sisteme bağlanan ( ISA, AGP, PCI gibi) data yollarıdır.

Bilgisayarda Bus ne demek ?

PCI anakartta bulunan sokettir. PCI BUS şayet aygıt ile işlemcinin haberleştiği data yolu demektir.

Veri yolu ne demek ?

Sistem data yolu, bir pc mikroişlemcisi ile ana hafıza arasında data taşımak için sarfedilen kablolardan ve konektörlerden meydana gelen bir yoldur. Veri yolu, pc düzeneğinin ana bileşenleri arasında hareket eden data ve denetim sinyalleri için bir haberleşme yolu sağlar.

En geniş data yolu nedir ?

  1. Processor Bus (İşlemci Veriyolu): Bu data yolu chipsetin işlemciye bilgi göndermek ve işlemciden bilgi alabilmek için kullandığı en üst düzey data yoludur.

Standart veri yolu nedir ?

Tüm data yolları Adres data yolu ve Standart data yolu olmak suretiyle iki bölümden meydana gelir. Veri yolunun kapasitesi önemlidir, zira tek seferde ne kadar data aktarım edileceğini belirtir. Standart data yolu bilgisayarda uygulanan işlemlerle alakalı bilgileri aktarırken, adres data yolu,verilerin nerelere gideceğini belirler.

ISA veri yolu nedir ?

ISA (Industry Standard Architecture) Sanayi Standardı Mimari, (uygulamada derhal her daim olarak kısaltılmaktadır), IBM ahenkli bilgisayarların pc data yolu standardıydı.