Üreaplasma Nedir ?

Üreplasma hem erkekte hemde kadında genital enfeksiyona niçin bir mikrop çeşididir. Üreaplasma enfeksiyonu, cinsel yönden aktif bireylerde hiç bir bulgu olmasa dahi %40-%50 oranında karşımıza çıkabilir.

Ureaplasma tedavi edilmezse ne olur ?

Mikoplasma ve ureaplasma enfeksiyonları dahi bayanlarda fallop tüplerinde ve rahimde daimi hasara neden olarak kısırlık (infertilite) sorunlarına yol açabilir. Bu durum daha çok başka mikroorganizmaların da tabloya eşlik ettiği hallerde izlenmektedir.

Ureaplasma iyileşir mi ?

ilaçla tedavisi mümkün olabilir ama mikrobun mukavemet gösterdiği antibiyotikler bünyeye göre değişkenlik gösterir, yani her antibiyotik herkese tesir etmeyebilir. hangisini kullanmak gerektiği kültürle birlikte uygulanan testlerle anlaşılır. vücuttan atılma ortalama zamanı 15 gündür, 30 güne kadar devam edebilir.

Ureaplasma kültüründe üreme olmadi ne demek ?

İdrar kültüründe üreme olmaması hastada herhangi bir problem olmadığı manasına gelmektedir. İdrar kültüründe üreme olması şayet pozitif idrar kültürü olarak adlandırılır ve hastada büyük ihtimalle bir idrar  yolu enfeksiyonu yahut idrar torbası enfeksiyonu olduğu manasına gelir.

Ureaplasma Urealyticum tuvaletten bulaşır mı ?

Gebelerde bel soğukluğu düşüklere ve er doğumlara yol açabilir. Doğum esnasında bebeğe bulaşabilir ve bebeğin gözlerinde iki taraflı akıntı ile başlayan, körlüğe kadar varabilen hastalığa yol açar. Hastalık cinsell yolla bulaştığından ortak kullanınal giysiler, lavabo ortamından bulaşması muhtemel değildir.