Titanyum kaplama nedir ?

Titanyum kaplama, çelik endüstrisinde kullanılan ilk kaplama materyali olmasının beraberinde altın sarısı renktedir. İlk olarak PVD tekniği ile 500 derece ısıtılan hız çeliklerinin yüzeylerini kaplamada aktif bir komponent olan titanyum, 1990’lı yıllardan itibaren geniş bir sektörde tercih edilmektedir. Tin kaplama biçiminde de isimlendirilen bu usul işleme ve kesme takımları ile kalıp endüstrisinde süregelen bir şekilde kullanılmaktadır. Yaklaşık 2-5 mikron kalınlığa sahip olan bu teknikte PVD kaplama türünün bütün üstünlükleri bulunmaktadır.

Titanyum kaplama çizilir mi ?

Kaplama metal arkadaşıdır ve metal kapların kullanılmasından kaynaklanan negatif etkiler üstünde hiç bir tesiri olmayacaktır. Bu sebeple bu eşyalar üstünde var olabilecek çizikler minimuma inecektir. Bu, titanyum kaplı pişirme kaplarının en büyük avantajlarından biridir.

Titanyum kaplama ne işe yarar ?

Endüstriyel uygulamalarda yeni bir trend olan titanyum kaplama medikal, elmas ucu, müdafaa endüstri, dekorasyon gibi pekçok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. TiN, TiCN, TiC gibi türevleri bulunan titanyum kaplama yüzeylerde sertlik, dayanıklık, aşınma direnci sağlamaktadır.

Titanyum nitrür kaplama nedir ?

Titanyum Nitrür (TiN) PVD kaplama, dünyada en yaygın uygulanmakta olan genel amaçlı PVD kaplamadır. Tüm mekanik ve sürtünme özellikleri ortalama düzeydedir. Bundan ötürü bütün kesici takım ve kalıp programları için pozitif neticeler veren ekonomik bir kaplamadır.

Titanyum kaplama kararır mı ?

Genişliği : 0,8 cm. Titanyum yüzükler ; Çelik gibi sağlam ,Alüminyum gibi çok hafiftir.Serttir, çizilmez , oksitlenmez ,paslanmaz ,küflenmez ,kararma yapmaz ve metallerin en iyisidir.