Tavuk niçin kabuksuz yumurtlar ?

Çiftçiler periyodik olarak tavukların kabuksuz yumurta bıraktığı gerçeğiyle karşı karşıyadır. Testisler yoğun bir film tabakasıyla kaplıysa bu, hatalı beslenme, vitamin eksikliği ve kuşların beslenmesindeki ihlallerin tetikleyebileceği problemleri işaret eder. Ek olarak, bu türlü bir tepki çoğunlukla hastalığın gelişimini gösterir. Bu aşamada çiftçi için güçlük, tavukların niçin kabuksuz yumurta bıraktığını saptamak ve problemin kaynağını bir an evvel ortadan kaldırmaktır.

Evcil tavukların yumurtalarını yemesi ?

Tavuklar içgüdüsel olarak, meraklı hayvanlar olmaktadırlar ve bu nedenden her yeri dolaşıp ve keşif yapmayı severler. Ve yem ararken şayet kırık bir yumurta bulurlarsa. Gagalayarak onu delmemeye başlayacaktır.  Yumurta sarısı tavukların sevdiği bir tada sahip olmaktadır, ve sağlıkları için şayet yararlı olmaktadır. Bu yüzden tavuk yumurta sarısının tümünü yemeye başlayacaktır. Hatta tavuk yumurtasının kabuğu iyi bir kalsiyum kaynağı olmaktadır ve tavuklar yönünden yenilebilir.

Bu yüzden tavuklarınız da yumurta yemek bir huy olmuş ise birtakım önlemler alınması gereklidir. Çünkü yumurtalardan hiç bir eser kalmadan yemesi mümkündür. Bu yüzden her daim yumurtaları saymanız tavsiye edilir.

Kılavuz yumurta ne demek ?

Klavuz Yumurta: Ağırlığı 42 ile 48 gr arasında değişen yumurtalardır. Piliç Yumurta: Ağırlığı 48 ile 53 gr arasında değişen yumurtalardır. Yarka Yumurta: Ağırlığı 53 ile 58 gr arasında değişen yumurtalardır. … Duble Yumurta: Ağırlığı 62 ve üstü olan yumurtalardır.