Süblimasyon baskı nedir ?

Süblimasyon baskı, kağıt üstüne yazıcı çıktısı ile yapılan desenin; kumaş, sert malzemeler v.b. gibi materyallere ısı ve basınç ile aktarılması tekniğidir.

Süblimasyon baskı nelere yapılır ?

Birçok şahsa hususi mahsul ve hediyelik gereç süblimasyon baskı tekniği ile oluşturulur. Bunlara; cam, metal, seramik, ağaçtan, taş, plastik materyallerden üretilmiş kupa bardak, plaket levhası, madalyon kolye, yaka kartı, puzzle türleri, bardak altlığı, fayans türleri, anahtarlık gibi ürünleri misal gösterebiliriz.

Transfer baskı nedir nasıl yapılır ?

Transfer baskı, anlam olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki likit durumu atlayıp gaz durumuna geçerek baskı yapılacak yüzeye geçme halidir. Transfer baskıda, hususi bir boya patı, bakır gravürlü silindirsel baskı makinesinde bir kez kullanılabilen bir aktarım kağıt bandına basılır.

Süblimasyon baskı makinesi ne işe yarar ?

Süblimasyon baskı, sisteme elverişli bir yazıcıdan aktarım kağıdı üstüne gene elverişli mürekkep yardımı ile alınan çıktının ısı presi sayesinde yapılan sıcaklık ve basınç altında buharlaştırılması ve baskı yapılacak olan yüzeye aktarım edilmesidir.

Süblimasyon mürekkep ne demek ?

Sublimasyon maddenin yüksek sıcaklık altında katı hâlden likit hâle geçmeden direkt olarak gaz hâle geçmesine adı verilir. Bu mürekkebin özelliği şayet aktarım makinesi ile ısı verildiğinde mürekkep aktarım kağıdından ayrılıp baskı yapılacak mahsul içerisine geçmesidir.