Satranç boksu nedir nasıl oynanır?

Satranç boksunda maksat art arkaya uygulanan satranç ve boks rauntlarında rakibi şah mat yahut nakavt ederek oyunu bitirmektir. Mat eden kazanır yahut nakavt eden kazanır. Satranç rauntunun dahi zamanın bitmesi durumunda de oyunu kaybedersiniz. Eğer satranç maçı berabere sonuçlanırsa boksta daha yüksek puan kazanan maçı kazanır.

Satranç boksu nedir uzun?

Satranç boksunda oyunun hedefi art arkaya gelen satranç ve boks rauntlarında rakibini şah mat ederek yahut nakavt ederek oyunu bitirmek. Oyunun satranç evresinde dahi boks evresinde dahi kazanmak muhtemel. Eğer rastgele bir kategoride beraberlik olursa başka kategoride ekstra bir raunt daha yapılıyor.

Satranç boksu ne zaman kuruldu?

Satranç ve Boks sporunun birleşmesiyle meydana gelen akıl gücü,fiziksel güç, strateji ve kondisyon gerektiren bu spor 2003 senesinde Berlin’de Dünya Satranç Boksu Organizasyonu(WCBO)’yu kurmuştur.

Satranç Boksunu kim buldu?

Temel olarak fiziksel güce dayalı boks sporuyla zekâya dayalı satranç sporunu birleştiren ‘satranç boksu’nun kurucusu 32 yaşındaki Iepe Rubingh, bu enteresan karışım için “Bir numara bir fikir ve bir numara bir güç sporu” diyor.