Salatalık yaprakları neden sararır?

Olumsuz koşullar altında meyve ve yaprakların beslendiği üst kısımlarına gıda sağlamaya odaklandıklarından büyük bir gerilim altına girerler. Salatalık yaprakları yalnızca sarı olmaz, bunun yanı sıra kıvrılabilir. Hastalık ve toprakta bir eksilik yoksa yaprak sararmasının en büyük sebebi sulama hatasıdır.

Salatalık neden acı olur ?

Salatalık her gün sulanır mı?

Salatalığa ne zaman su verilir?

Meyve bağladıktan sonra salatalığa bol ve sık su vermelidir. Sıcak ve kuru havalarda her hasattan sonra yani iki günde bir su verilmelidir. Düzensiz sulama meyvelerde biçim bozukluklarına sebep olur. Bitkinin su gereksinimi karşılanmazsa meyvelerde acılaşma görülür.

Salatalık fidesinin yapraklarını ne yer?

meyveleri delerek iç kısmına giren pamuk yaprak kurtları salatalık yapraklarını yiyerek elek durumuna getirmektedirler. Geceleri salatalık fidesinin genç yaprakları zarar görür şayet büyük ihtimalle salyangozlar yönünden uygulanan bir zarar olarak bilinmektedir.

Salatalık verimli olması için ne yapılır?

Salatalık üretiminde, yağış miktarı dahi öneme alınarak tertipli sulama yapılması verim de artım karşılamaktadır ve doğru sulama tekniği de epey önemlidir. Sulama yahut yağışlardan sonra meydana gelen kaymak tabakasını önlemek için toprağın gevşetilmesi gerekmektedir.