Papatya tohumu ne zaman ekilir ?

Papatya tohumu ekiminin yapılması için uygun ay Mart ayıdır. Mart, tohum ve çiçek ekme ayı olmaktadır. Papatya bitkisi, ilk bahar aylarında ekimi yapılacak çiçeklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Papatya tohumu nasıl ekilir saksıya ?

Papatya tohumları ince olmasından üstüne toprak atılmasına lüzum yoktur. Sadece toprağın üstüne yerleştirmek yeterli olacaktır. Çelik alma yönteminde şayet papatyanın çiçekli olmayan, sıhhatli kollarından biri kesilir. Yaprakları temizlendikten sonra toprağa dikilir.

Bodrum papatyası tohumu ne zaman ekilir ?

Kış sonu bahar başı iç mekanda ekim yapanız tavsiye edilir. Çabuk çimlenir fakat sıhhatli gelişmesi için serinde fidelenir.

Papatya tohumu nasıl çıkarılır ?

Papatya tohumu nasil alinir? Yaz aylarında çiçek açan papatyalar güz girer girmez solmaya başlarlar. Papatyaların çiçekleri kesilerek toplanır ve kuru bir ortamda kurumaya bırakılır. Kuruyan papatyalar sonrasında tohumları alınır ve yabancı maddelerden temizlenerek kullanılır.

Papatya tohumu ekildikten kaç gün sonra çıkar ?

Papatya tohumu ile ilgili en çok merak edilen soru papatya tohumu kaç günde çimlenir sorusu olmaktadır. Papatya tohumunun çimlenme zamanı aşağı yukarı olarak 15 günlük bir vakte dilimi içinde gerçekleşmektedir.

Papatya çoğalır mı ?

“Pek çok bitki gibi papatyalar dahi tohumlar aracılığı ile çoğalırlar. Bu sebeple papataya üretiminde papatya tohumunun epey büyük bir öneminin zenginliği söz konusudur.