Orkide dalı neden sararır ?

Orkidelerin yaprakları ve dalları sararsa dahi, kökleri sararmadığı sürece her daim açabilir. Unutmayın düzenli bakılan, aşırı sıcak ve güneş ışığına maruz bırakılmayan orkideler yaprak dökmez yahut sararma yapmaz.

Orkidenin sararan dalı kesilir mi?

Öncelikle sararan orkide yapraklarını derhal kesip atmayın. Belki zaman içinde kendi düşer ve siz de bitkiye zarar vermemiş olursunuz. Ya da sararma geri döndürülebilir bir durumdadır. Bu sebeple sararan orkide yaprağını ellemeyin.

Dalları kuruyan orkide nasıl Canlanır?

Orkidenin yineleme büyümesi için sapının yahut dalının aşağı yukarı 2,5 cm’lik kısmını bırak. İpucu: Orkideyi daha hızlı çiçek açmaya teşvik etmek için orkide sapını, dal üzerindeki bir düğümün (yahut boğumun) aşağı yukarı 0,65 cm yukarısından kes. Kökler alttan çıkmaya başladığında orkideyi yeni bir saksıya taşı.

Orkide niçin çiçek dalı vermez?

Her orkide bir kere çiçek açar, fakat bazıları senede iki kere çiçek açar. Bir orkide bir yıldan çok bir süredir yeni bir çiçek sapı geliştirmezse, bunun birkaç sebebi olur. Bitkinin çok sıcak yahut karanlık olması, ekstrem gübrelenmesi yahut ekstrem sulanması olur.