muhabbet kuşu tüyleri neden dökülür ?

Muhabbet kuşlarında vitamin ve mineral eksikliği de tüylerin dökülmesine neden olur. Bu vaziyet direkt olarak beslenmeyle ilgilidir diyebiliriz. Bu sebeple kaliteli kuş yemi kullanmanızı tavsiye ederiz. Dış parazitler ve mantar hastalığı dahi tüylere zarar verir ve onların dökülmesine niçin olur.

Tüy döken muhabbet kuşu ne verilmeli?

Tüy dökümünde muhabbet kuşu için B vitamini kullanmak lazım olur. B vitamini bu dönemde tüylerin çıkması için lüzumlu bir vitamin olmaktadır. Bu vitamini pet shoplardan almanız muhtemel olmaktadır ve nasıl kullanacağınız şayet üstünde yazılmaktadır. Bu vitamin tüylerini besleyen bir vitamin olmaktadır.

Kuşum tüy döküyor ne yapmalıyım?

Kuşunuz bazı vitamin ve mineralleri gereğince alamıyorsa tüy dökülmesi görülebilir. Muhabbet kuşu tüy dökmeye yeni başladıysa vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. Kuru yemle besleyiniz ve mamasından memnun olup olmadığını, yediklerinin alerji yapıp yapmadığını dahi denetim ediniz.

Muhabbet kuşları ne zaman tüy değiştirir?

Muhabbet kuşlarının tüy döktüğü senenin belli bir vakti yoktur. Yavru muhabbet kuşları aşağı yukarı 3-4 maaş olduklarında ilk tüylerini dökmeye başlar.