Motor yağı fazla olursa ne olur ?

Fazla yağ dışarı sızabilir ve bujilere temas edebilir. Yağ bujileri kapladığında, kıvılcım üretemeyecek hale gelir yahut kıvılcım üretse de ateşlemeye yetemeyecek kadar az kıvılcım üretebilir. Kirlenmiş bujiler motorun teklemesine, sert işlevini gerçekleştirmesine yol açabilir yahut vasıta çalışmayabilir.

Motor yağ çubuğu seviyesi nerede olmalı?

Yağ seviyesi uygun olarak en üst çizgide yahut bu çizgiye yakın olması gerekmektedir, ama alt çizginin üzerindeki rastgele bir düzey de problem yaratmayacaktır. Yağ seviyesi asgari işaretine yakın yahut bu işaretin altındaysa, mutlaka derhal yağ eklemeniz gerekmektedir. Yağ yarı seviyedeyse, motor yağı ilave etmek isteğe bağlıdır.

Motor fazla yağı nasıl atar?

Eğer yağ seviyesi oraya kadar yükselmişse motor yağı o kapaktan dışarıya atar esasen… enjektörle çekmeye lüzum yok. O gibi hallerde karter tapası açılır ve bir bölüm yağ(çubukta min ile max arası düzey 1 lt ye tekabül eder) çubuk denetimi ile takip edilerek boşaltılır.

Şanzıman yağı çok olursa ne olur?

Otomatik Şanzıman Yağ Kontrolü

Yani gaza bastığınızda araba gitmemeye başlar, vites değişimleri sarsılan biçimde olur. Seviye çok yüksekse, basınca sebep olur ve bu da kaçırma ve gürültüye neden olabilir.