Kolonoskopi diyeti nasıl yapılır ?

Kolonoskopi diyetinde hangi çorbalar içilir?

24-48 saat öncesinden bütün katı gıdalar kesilmeli,çay,tanesiz çorba,meyve suyu,tanesiz hoşaf (mercimek çorbası,tarhana çorbası,kayısı-şeftali suyu,un ve tortu içeren sıvılar hariç),ıhlamur, elma suyu ve asgari 4 litre su tüketilmelidir.

Tanesiz çorba nedir ?

Kolonoskopi diyeti için tavsiye edilen bir çorbadır.

Kolonoskopiye girenler ne yemeli?

İşleme 48-24 saat kala duru, açılmış renkte meyve suyu, tanesiz hoşaf, çay, et ve tavuk suyu, tavuk eti, muz ve haşlanmış patates tüketilebilir. İşleme 24-48 saat kala yalnızca duru, açılmış renkte meyve suyu, tanesiz hoşaf, çay, et ve tavuk suyu (tavuk eti, muz ve patates bundan sonra yenmez) tüketilebilir.

Kolonoskopiden önce ne yenmeli?

Kolonoskopiden bir gün evveline kadar; yumurta, yoğurt, peynir, sakatat hariç al yahut beyaz et, balık tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün önce: Katı yiyecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine su, çay, meyve suyu tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün önce bir yahut iki kere yoğurt tüketilebilir.

Kolonoskopide dondurma yenir mi?

Süt ürünleri, ak et, yumurta ve al et gibi protein oranı yüksek gıdalar bağırsakta tamamıyla emilir, yani tortu bırakmaz. Ancak sakatat, deri, balık pulu ve benzeri. yiyecekler bağırsakta tortu bırakabilir. Posa, kolonoskopideki görüntülemeyi zorlaştırabilir. Kolonoskopi diyeti süresince bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Kolonoskopi diyetinde bisküvi yenir mi?

Ara öğün olarak bitki çayları, tanesiz hoşaf, kepeksiz galeta yahut bisküvi tüketilebilir. Son gün yani kolonoskopiden 1 gün önce tanesiz hoşaf,bitki çayları, tanesiz, sebzesiz ve renksiz çorba, bal, tanesiz marmelat, kepeksiz galeta, kepeksiz bisküvi ve bol su tüketilmelidir.