İNSP ne demek ?

İnSP  In Service Period un kısaltılmışıdır. Türkçesi “servis periyodu gelmiş” biçiminde çeviri edilebilir. İnSP mesajı alan sürücünün kaygı etmesine lüzum yoktur. Ancak tedbirli olmakta yarar vardır.

insp uyarısı 

Otomobilin problemsiz ve güvenilir şekilde çalışması için kılavuzunda belirtilen bakımların vaktinde yapılması gerekmektedir.

OPEL CORSA İNSP NE DEMEK ?

Diğer otomobillerde olduğu gibi Opel Corsa’dahi dahi motor yağı değişimi ve periyodik bakım için tavsiye edilen vakit aralıkları vardır. InSP ibaresi bunu anımsatmak içindir.

Opel Corsa araçlarda inSP ibaresini 4 değişik şekilde görebiliriz. Her birinin manası farklıdır.

Eğer esasen aracın bakımını yaptırmış iseniz bunu dikkate almanıza lüzum yoktur fakat bakımdan sonra sıfırlanması lazım olur. Ekranda InSP ibaresine karşın belirtilen zaman veya kilometrede bakım yapılmaz şayet güvence hakkı kaybolabilir.

Ekranda InSP ibaresi bu şekillerden biri biçiminde gelecektir:

InSP

Bakım yahut motor yağı değişimi vakti geldiği zaman kontak açıldıktan sonra kilometre sayacı ekranında InSP ibaresi görüntülenecektir. Ekranda InSP ibaresi görüldüğünde 500 kilometre yahut 1 hafta içinde lüzumlu servis işlemlerinin yapılması lazım olur. Aksi takdirde aracın garantisi kaybedilebilir.

InSP ibaresi görüldüğünde bir ileri servise kadar olan kat edilebilecek mesafeyi kontak kapalı konumdayken göstermek mümkündür:

Günlük kilometre sayacının sıfırlama butonuna kısa bir süre basın, kilometre göstergesi yanar. Ayar butonuna aşağı yukarı 2 saniye basın, InSP ve kat edilebilecek geri artan uzaklık gösterilir.

InSP2

Ampul arızasına işaret eder. Patlak ampulü teşhis ettikten sonra değiştirmeden evvela kontağı ve alakalı anahtarı kapatınız. Takılacak ampulün camından tutmayınız ( camda parmak izi lekesi kalır) soketinden tutunuz.

Takacağınız ampul lamba soketi üzerindeki Watt kıymeti kadar olması gereklidir, bundan çok olmamalıdır. Sağ tarafın ampullerini değiştirirken hava filtresindeki hava hortumu bağlantısını ayırmak lazım olur.

Sol tarafın ampullerini değiştirirken yapar iken sigorta kutusunun kapağını açmak ayrıyeten cam yıkama sistemi rezerv kabı doldurma ağzını yukarı doğru çıkarmak lazım olur.

Ampulde leke var şayet pak bir beze alkol yahut ak ispirto dökülerek temizlenebilir.

InSP3

Merkezi anahtar sistemi kumanda pili cılız demektir. Ya gerçekten zayıftır yahut kısa sürelerle sık sık çalıştırılması sebebiyle sisteme ekstrem yüklenilmiş olmasından akım beslemesi kısa süreliğine sekteye uğramış olabilir.

InSP4

Dizel yakacak filtresinde su var demektir. Bu halde yakacak filtresinin suyunu boşaltmak lazım olur. Yüksek nemli bölgelerde yahut gece-gündüz sıcaklığının çok olduğu bölgelerde dizel yakacak filtresinde daha acele su toplanmaktadır.