E-devlet son yoklama tabi ne demek?

 

Askerlik şubesine gitmeden yapacak olduğunuz işlemler için E-devlet  tercih ediliyor. E-devlet üzerinden askerlik hali belgesi sorgulandığı takdir de ‘Son yoklamaya tabi’ yazsını görüyorsanız en yakın şubeye gittikçe yoklamanızı yaptırmalısınız. Fakat yoklamayı yaptırmazsanız yoklama kaçağı olarak kayıtlara geçersiniz.

 

Yoklama kaçağı olunca ne oluyor ?

Yoklama kaçağı, gizli ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre yönetimsel para cezasıyla cezalandırılır. Bunlardan kendi kendine gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar şayet 10 Türk Lirası yönetimsel para cezası ile cezalandırılır.

 

Askerde yoklamaya ne denir ?

Askerlik çağına giren erkek yurttaşların sıhhat, eğitim gibi durumlarının araştırılması ile uygulanan askerliğe elverişli olup olmadıkların belirlenmesi işlemine askerlik yoklaması denmektedir.

 

Yoklama kaçağı olan hemen askere alınır mı ?

Yakalanarak koruma altına alınan yükümlüler, zaman geçirmeksizin ve en geç yirmidört saat içinde en yakın askerlik şubesine getirilirler. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, alakalı kolluk gücü yönünden hazırlanan tutanağa dayanılarak hemen serbest bırakılırlar.